تحصیل در روسیه

روسیه یکی از اصلی ترین مقاصد افراد برای تحصیل و زندگی می باشد. اگر شما نیز قصد تحصیل در روسیه را دارید، می بایست بدانید که دانشگاه های روسیه رتبه بندی جهانی خوبی دارند.

همچنین این کشور شرایط مطلوبی را برای تحصیل افراد فراهم آورده است. به صورتی که متقاضیان نیازی به طی کردن مراحل دشوار و زمانبر جهت تحصیل در روسیه ندارند.

در ادامه مقاله قصد داریم تا شما را شرایط و چگونگی تحصیل در این کشور آشنا سازیم.

پیشنهاد می کنیم که تا انتهای مقاله همراه ما بمانید. پیشنهاد می کنیم قبل از خواندن ادامه مطالب ابتدا به پادکست تحصیل در روسیه گوش دهید.

 

پادکست مروری بر تحصیل در روسیه

جهت دریافت مشاوره رایگان تحصیل در روسیه با ما در تماس باشید!

تلفن تماس : ۰۷۱۳۲۳۱۷۴۴۰ _ ۰۹۱۷۴۲۴۳۰۴۲ _ 09172755767

واتس آپ : ۰۹۱۷۴۲۴۳۰۴۲ - 09172755767

تلگرام : https://t.me/exirapply

اینستاگرام : exir_apply و iranian_china

شرایط تحصیل در روسیه

متقاضیان تحصیل در روسیه اغلب به دنبال پیدا کردن اطلاعات دقیقی از مفاد شرایط تحصیل در روسیه هستند. این افراد می بایست بدانند، شرایط تحصیل در این کشور به دانشگاه منتخب، مقطع تحصیلی و نوع رشته آن ها بستگی دارد. لذا لازم است که برای آگاهی از شرایط تحصیل در روسیه ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب و از آن طریق درمورد شرایط پذیرش دانشگاه اطلاع یابید. برخی از مهمترین شرایط تحصیل در روسیه به شرح ذیل هستند:

شرایط تحصیل در روسیه

 • برای تحصیل در روسیه بایستی به زبان روسی یا انگلیسی مسلط باشید اما داشتن مدرک زبان برای همه دانشگاه های این کشور ضروری نیست، چرا که کشور روسیه این امکان را فراهم کرده است که افراد پس از اخذ پذیرش به فراگیری زبان در خاک این کشور بپردازند.
 • تحصیل در دانشگاه های روسیه برای افراد با مدرک دیپلم امکان پذیر بوده و عموما مشروط به داشتن معدل خاصی نمی باشد.
 • گفتنی است که اخذ پذیرش در برخی از دانشگاه های روسیه در مقطع کارشناسی ارشد، نیاز به داشتن مدرک آیلتس با نمره 6.5 دارد. البته ممکن است که دانشگاه منتخب دانشجو، میزان تسلط به زبان را از طریق برگزاری آزمون مجازی نیز بسنجد.
 • تحصیل در مقطع دکتری نیز مانند سایر مقاطع شرایط خاص خود را دارد که منوط به قوانین دانشگاه مورد نظر شما می باشد اما می توان گفت، شرط اساسی در این مقطع، انتخاب یک استاد راهنما برای سهولت در اخذ پذیرش تحصیل در روسیه می باشد.
 • افراد در سنین زیر 18 سال نیز می توانند، جهت تحصیل در روسیه اقدام کنند که این امر می بایست توسط سرپرست آن ها پیگیری شود. البته امکان اخذ بورسیه برای تحصیل در مدارس روسیه وجود ندارد.
 • در صورتی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارید، می توانید به مدت 4 الی 5 سال در این کشور اقامت داشته باشید.

بورسیه نوعی از خدمات تحصیلی است که توسط دولت کشورهای مختلف به برخی دانشجویان صاحب امتیاز داخلی و خارجی ارائه می شود. کشور روسیه نیز این امکان را برای برخی دانشجویان فراهم آورده است. به صورتی که واجدین شرایط می توانند، جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری اقدام نمایند. بدیهی است که شرایط تحصیل در روسیه با بورسیه با شرایط تحصیل عادی متفاوت است. به عبارتی دیگر افراد بایستی یک سری ویژگی و مدارک خاصی را باشند. در صورتی که افراد موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوند، هزینه تحصیل آن ها بر عهده دولت کشور روسیه خواهد بود.

بازه هزینه مورد نیاز برای تحصیل در روسیه بین 2000 تا 10000 دلار بوده که همه یا بخشی از آن توسط روسیه دانشگاه پوشش داده می شود. توجه داشته باشید که در همان ابتدا متصدیان اعطای بورسیه مشخص می کنند که چه مقدار از هزینه های زندگی و تحصیل را تقبل می کنند. به عنوان مثال هزینه استقرار در روسیه ممکن است پرداخت نشود. هزینه بیمه، هزینه های شخصی، هزینه سفر به روسیه و… از جمله مواردی هستند که معمولا بر عهده فرد می باشد. این موضوع بسته به نوع بورسیه (کامل یا غیرکامل) متفاوت می باشد.

این پرسش برای بسیاری از علاقمندان وجود دارد که آیا اخذ بورسیه تحصیلی به داشتن شرایط خاصی نیاز دارد؟

در پاسخ بایستی اشاره کنیم که کشور روسیه و یا هر کشور دیگری بورسیه تحصیلی را در ازای دارا بودن ویژگی های خاصی ارائه می کنند. مسلما افرادی واجد صلاحیت هستند که دارای سطح علمی قابل قبولی از نظر دانشگاه باشند. شرایط تحصیل در روسیه با بورسیه شامل موارد ذیل است. (البته این موارد بسته به نوع دانشگاه ثابت نیستند)

 • دارا بودن سن 18 تا 45 سال
 • داشتن مدرک تحصیلی معتبر و ریز نمرات با حدنصاب مشخص شده توسط دانشگاه (معمولا بالای 16)
 • ارائه پاسپورت و مدارک شناسایی معتبر
 • داشتن گواهی مربوط تست سلامت و روان
 • دارابودن مدرک زبان (پادفک یا آیلتس)

روسیه نیز مانند سایر کشورها شرایط خاصی را برای سن متقاضیان جهت تحصیل در مقاطع مختلف در نظر گرفته است. به صورتی که اگر افراد از میزان تعریف شده تجاوز کند، مجاز به تحصیل در روسیه نمی باشند. از آن جایی که افراد از شرایط سنی تحصیل در روسیه آگاهی ندارند، تلاش کردیم تا در بخش جداگانه ای به بررسی این موضوع بپردازیم. توجه داشته باشید که موارد ذکر شده در قسمت پایین ممکن است در دانشگاههای مختلف متفاوت باشد، لذا توصیه می کنیم، برای اطلاع دقیق از شرایط سنی تحصیل در روسیه، اخبار مستند را از طریق سایت دانشگاه منتخب خود پیگیری نمایید.

 

مقطع تحصیلیحداکثر سن مورد نیاز
تحصیل در کالج های روسیه30
تحصیل در مقطع کارشناسی25
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد38
تحصیل در مقطع دکتری40

مشخصا دانشجویانی که درحال تحصیل در روسیه هستند، برای امرار معاش خود بایستی درآمدی کافی داشته باشند. در غیر این صورت، زندگی و تحصیل در روسیه برای آن ها دشوار خواهد شد. اکنون برای بسیاری از متقاضیان این سوال ایجاد می شود که آیا اشتغال در این کشور برای دانشجویان خارجی امکان پذیر است؟ از همین رو تیم نویسندگان ما قصد دارد تا به بررسی شرایط کار و تحصیل در روسیه بپردازد.

همانطور که در پاراگراف فوق اشاره کردیم، اشتغال به کار دانشجویی گاهی با توجه به شرایط دانشجو، ضرورت می یابد. پیدا کردن کار و داشتن درآمد به افراد کمک می کند تا بتوانند، هزینه زندگی و تحصیل خود را به خوبی مدیریت نمایند. برای این کار دانشجویان می توانند به دفترهای بین المللی دانشگاه ها مراجعه کرده و در صورت امکان به کار قراردادی مشغول شوند که در این حالت نیازی به اخذ مجوز ندارند. اخذ مجوز برای کار مختص به دانشجویانی است که در دانشگاه های تمام وقت و دولنی روسیه مشغول به تحصیل هستند. گرفتن مجوز، شرایط زیر را به همراه دارد.

 • افراد می بایست با مراجعه به اداره کل مهاجرت و ارائه مدارکی همچون گذرنامه، فیش پرداخت هزینه، فرم درخواست مجوز و… جهت صدور مجوز کار اقدام نمایند.
 • دانشجویان تنها مجاز به فعالیت در حوزه حرفه مذکور در مجوز می باشند.
 • دانشجویان فقط بایستی در شهری که دانشگاهشان قرار گرفته است، کار کنند.
 • در صورت هماهنگی با اداره کل مهاجرت، افراد قادر هستند، در هنگام تغییر شغل مجوز خود را برای فعالیت دیگری نیز استفاده کنند.

افرادی که قصد دارند، برای تحصیل در روسیه به این کشور مهاجرت کنند، باید اطلاعات دقیق از شرایط اقامت و زندگی به همراه تحصیل در روسیه داشته باشند. دانشجویان خارجی که قرار است، به تحصیل در روسیه بپردازند، به دریافت ویزای دانشجویی از طرف سفارت روسیه نیاز دارند. اداره کنسولگری واقع در کشور شما ویزایی با اعتبار 3 ماهه ارائه می کند که از آن پس شما می توانید، مطابق با مدت تحصیل خود، با مراجعه به اداره مهاجرت عمومی آن را تمدید نمایید.

همانطور که در بندهای اخیر نیز ذکر کردیم، تحصیل در روسیه به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر می باشد. این موضوع نشان می دهد که تحصیل در این کشور راحت، مقرون به صرفه و منعطف می باشد. آز آن جایی که اکثر مردم در کشورهای مختلف به زبان انگلیسی مسلط می باشند، تحصیل در روسیه به این زبان، انتخابی ارزشمند برای علاقمندان به تحصیل است.

جالب است بدانید که شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی، در برخی دانشگاه های این کشور شامل موارد سختگیرانه ای نیست. به عبارتی دیگر، افراد می توانند، پس از گذراندن دوره های یادگیری زبان در کشور روسیه، تحصیل خود را در دانشگاه های انگلیسی زبان آغاز نمایند. این دوره های آموزشی، نه ماه بوده و جزو واحدهای درسی دانشگاه محسوب می شود. فراموش نکنید که شرایط تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی، با توجه به نوع رشته و دانشگاه متفاوت است.

در پاراگراف های اخیر نیز مختصرا اشاره کردیم که امکان تحصیل در روسیه به دو زبان روسی و انگیسی وجود دارد. شایان ذکر است که اکثر دانشگاه های این کشور محدودیتی در زمینه زبان تحصیلی افراد در نظر نگرفته اند. به عبارتی دیگر تحصیل در روسیه بدون داشتن مدرک زبان نیز ممکن است. این کشور با برگزاری دوره های آموزشی زبان روسی و انگلیسی، مسیر ادامه تحصیل را برای دانشجویان هموار نموده است.

شرایط تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان توسط دانشگاه منتخب تعیین می گردد. دوره یادگیری زبان روسی که تحت عنوان پادفک شناخته می شود. 6 تا 9 ماه به طول می انجامد و هر فردی با داشتن اندکی مهارت از زبان انگلیسی می تواند، به راحتی زبان روسی را فراگیرد. دوره زبان انگلیسی نیز شامل برنامه های کمتری بوده و تقریبا بسته به سطح دانشجو در مدت 6 الی 9 ماه آموزش داده می شود. این که فرد بایستی کدام دوره را شرکت کرده و چه نمره ای را کسب کند، به دانشگاه بستگی دارد. برخی شرایط تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان شامل موارد ذیل است.

 • فرم اخذ پذیرش
 • مدارک تحصیلی قبلی به صورت ترجمه شده
 • مدارک شناسایی
 • نتایج آزمایشات

در بعضی از رشته‌های موجود در دانشگاه‌های روسیه می‌توان به زبان انگلیسی تحصیل کرد، اما اغلب رشته‌ها به ویژه رشته‌های پرمتقاضی به زبان روسی ارائه می‌گردد. بنابراین دانشجویان باید قبل از شروع دوران تحصیل یک دوره مقدماتی جهت آشنایی با زبان روسی و اصطلاحات عمومی و تخصصی رشته خود به زبان روسی را بگذرانند. به این دوره مقدماتی که به نوعی معادل مدرک دیپلم است دوره پادفک می‌گویند. علاوه بر زبان روسی در دوره پادفک با توجه به رشته دانشجو یک سری از دروس تخصصی آن رشته نیز ارائه و تدریس می‌گردد. برای مثال برای پذیرفته شدگان در رشته‌های فنی مهندسی در دوره پادفک دروسی مثل ریاضی و فیزیک به صورت تخصصی ارائه می‌گردد. اما برای رشته‌هایی مثل پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی بر روی دروس زیست، شیمی، فیزیک و بعضا ریاضی تمرکز می‌کنند. هدف از این دوره آماده شدن متقاضیان رشته‌های مختلف برای ورود به دانشگاه است. طول دوره پادفک با توجه به رشته تحصیلی متقاضیان متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی می‌توان گفت حداقل زمان لازم برای گذراندن این دوره حدود شش ماه است و حداکثر زمان لازم نیز یک سال خواهد بود.

دوره پادفک در کشور روسیه برای برخی رشته‌ها اجباری است، اما برای یک سری از رشته‌ها به صورت اختیاری ارائه می‌گردد. برای مثال در رشته‌هایی مثل دندان پزشکی، پزشکی و داروسازی گذراندن دوره پادفک اغلب اجباری است. برای ثبت نام در این دوره‌ها معمولا باید از ماه آوریل در هر سال اقدام کنید و فرآیند ثبت نام خود را حداکثر تا ماه ژانویه تکمیل کنید. شرکت در این دوره‌ها محدودیت سنی ندارد و با داشتن مدارک تحصیلی و فرم دانشگاهی می‌توانید در این دوره‌ها شرکت کنید. هزینه‌های دوره پادفک هزینه‌هایی متغیر است و میزان ثابتی ندارد و به عواملی مثل دانشگاه محل تحصیل، طول دوره، مطالب ارائه شده در دوره و …. وابسته است. بعد از اتمام دوره پادفک باید مدرکی که به شما اعطا می‌گردد را به وزرات علوم روسیه ارسال کنید. وزرات علوم بعد از بررسی، دیپلم آبی یا قرمز به شما اعطا خواهد کرد. دیپلم آبی همان طور که از اسم آن مشخص است آبی رنگ بوده و یکی از مدارک لازم جهت ورود به دانشگاه است. اگر شخصی در آزمون‌ها نمرات بالاتری کسب کند وزرات علوم برای او دیپلم قرمز صادر خواهد کرد.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه

اگر چه کشور روسیه با توجه به کیفیت بالای آموزشی، استانداردهای لازم جهت تحصیل را باکمترین هزینه برای متقاضیان فراهم آورده است ولی اطلاع از هزینه تحصیل در روسیه برای افراد الزامی است. از این رو قصد داریم تا در ادامه به هزینه های لازم جهت تحصیل در این کشور بپردازیم. شایان ذکر است که ملاک های گوناگونی برای تعیین هزینه تحصیل در روسیه وجود دارند. به بیان دیگر، این میزان ممکن است با توجه به نوع دانشگاه، مقطع تحصیلی و… برای هر فرد متفاوت باشد. همانطور که مستحضر هستید، هزینه تحصیل در روسیه تنها به هزینه دانشگاه مربوط نمی شود و فرد ملزم به پرداخت هزینه های مختلفی در حین تحصیل می باشد که شما با مطالعه مطالب پایین با این موضوع بیشتر آشنا می شوید.

 • هزینه زندگی و تحصیل در روسیه

  یکی از فاکتورهای مهم در هنگام انتخاب کشور خارجی جهت ادامه تحصیل، فاکتور تعیین کننده میزان هزینه‌ زندگی و تحصیل در روسیه است. میزان هزینه‌های لازم برای تحصیل در روسیه با توجه به عواملی چون شهر محل سکونت، دانشگاه مورد نظر، مقطع تحصیلی و... متغیر است. اما به طور کلی می‌توان گفت روسیه از جمله کشورهایی است که تحصیل و زندگی در آن نسبت به سایر کشورها ارزان‌تر و کم هزینه‌تر است. همین عامل باعث شده است که روسیه سالانه بیش از 300000 هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه‌های مختلف جذب کند. علاوه بر این دانشگاه‌های روسیه گاهی اوقات برای دانشجوهای برتر یک سری تشویق‌هایی در نظر می‌گیرد و تخفیف‌های برای شهریه آن‌ها اعمال می‌کند. به طور کلی با توجه به برآوردهایی که انجام شده است امکان گذراندن زندگی با هزینه‌های دانشجویی با میزان حدود 400 دلار در ماه امکان پذیر است (که این مقدار بر حسب رفت و آمد با مترو و هزینه خورد و خوراک در سلف دانشگاه سنجیده شده است) و علاوه بر این جهت تحصیل در کشور روسیه هم حداقل هزینه لازم از 1300 دلار شروع شده و حداکثر تا 4000 دلار نیز در سال متغیر است. البته همان طور که گفتیم هزینه‌های گفته شده کاملا حدودی و نسبی است و با توجه به شرایط مختلف می‌تواند متغیر باشد.

 • تحصیل در مقاطع مختلف

  پیش از این ذکر کردیم که افراد تا مقطع دکتری قادر به تحصیل در روسیه هستند. متقاضیان با توجه به شرایط سنی و نمره قبولی در مقطع قبلی خود قادر به ثبت درخواست جهت پذیرش در مراکز آموزشی کشور روسیه می باشند. قاعدتا مدارک و شرایط ثبت نام در هر یک از مقاطع با یکدیگر متفاوت بوده و بایستی از طریق دانشگاه و یا مدرسه مورد نظر پیگیری گردد. نکته ای که در این بخش قابل ذکر می باشد، عدم امکان تحصیل رایگان در مدارس روسیه می باشد. در ادامه مقاله جزییات مربوط به هزینه تحصیل در مقاطع مختلف را ارزیابی می نماییم.

هزینه تحصیل در مدارس روسیه

 

هزینه تحصیل در مدارس روسیه

متقاضیان خارجی می توانند، با پرداخت شهریه به تحصیل در مدارس روسیه بپردازند. تحصیلات عمومی ابتدائی، پنج سال و تحصیلات دوران متوسطه دو تا سه سال زمان لازم دارد. هزینه تحصیل در مدارس روسیه بسته به نوع خدمات ارائه شده از سوی مدرسه، مقطع تحصیلی و… متفاوت می باشد. به طور میانگین می توان گفت که افراد باید مبلغی معادل 30 تا 40 هزار دلار را بپردازد. البته توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در روسیه به غیر از شهریه مدرسه شامل مخارج زندگی و هزینه بیمه نیز می باشد. لذا توصیه می شود که برای اطمینان از تصمیم گیری، هزینه شهریه، مسکن، خورد و خوراک و بیمه درمانی را مدنظر قرار دهید.

با توجه به درخواست زیاد متقاضیان تحصیل در روسیه، تلاش کردیم تا در این بخش به بررسی شهریه مدارس روسیه بپردازیم. مجددا تاکید می کنیم که هزینه مدارس با توجه به امکانات و خدماتی که در اختیار دانش آموزان قرار می دهند، با یکدیگر متفاوت می باشند. مدارس روسیه از سه نوع دولتی خصوصی و بین المللی می باشند که تحصیل در مدارس دولتی روسیه، مخصوص افراد مقیم این کشور می باشد. لازم است اشاره کنیم که در میان مدارس بین المللی مدارس ایرانی نیز وجود دارند که برنامه، تقویم درسی و هزینه آن مطابق با مدارس ایران می باشد. در قسمت پایین به طور اجمالی هزینه تحصیل در روسیه را در مدارس بیان می کنیم.

 

نام و نوع مدرسه در روسیهشهریه
مدرسه بین المللی بروکز12000 تا 45000 دلار در سال
مدرسه بین المللی مسکو16000 تا 315000 دلار در سال
مدرسه بین المللی کازان500 تا 1300 دلار در ماه
مدرسه بین المللی کمبریج15000 تا 27400 دلار در سال
مدرسه خصوصی مسکو16000 تا 31000 یورو در سال
مدرسه خصوصی انگلیسی_آمریکایی مسکو20000 تا 30000 دلار در سال

کشور روسیه امکان تحصیل در مدارس شبانه روزی را برای افراد به وجود آورده است. به صراحت می توان بیان کرد که هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی روسیه بسیار مقرون به صرفه و پایین تر از کشورهای اروپایی می باشد. برخی از این مدارس امکاناتی همچون زمین بازی، استخر، کتابخانه، سالن ورزشی و… را در اختیار دانش آموزان قرار می دهند و این افراد می توانند به صورت 24 ساعته در آن جا مانده و به تحصیل بپردازند. هزینه تحصیل در مدارس شبانه روزی روسیه باتوجه به نوع مدرسه، در بازه بین 15 الی 45 هزار دلار می باشد.  

افرادی که قصد تحصیل دوره 4 ساله کارشناسی در روسیه را دارند، می بایست از هزینه تحصیل کارشناسی در روسیه آگاه شوند. شهریه دانشگاه با توجه به نوع دانشگاه منتخب متفاوت است و بسته به این که چه امکاناتی داشته و در چه منطقه جغرافیایی قرار گرفته باشد، طیف متفاوتی از هزینه را در بر می گیرد. به طور کلی می توان گفت که شهریه دانشگاه در مقطع کارشناسی تقریبا معادل 1700 تا 12000 دلار در سال می باشد.
نام دانشگاه شهریه در مقطع کارشناسی
تومسک 180 هزار تا 300 هزار روبل
نوسیبیرسک 4500 دلار
سن پترزبورگ 250 هزار تا 350 هزار روبل
لومونوسف 320 هزار روبل
فیزیک و تکنولوژی مسکو 290 هزار تا 320 هزار روبل

هزینه تحصیل ارشد در روسیه نیز می تواند، متناسب با نوع رشته دانشجویان و نوع دانشگاه متفاوت باشد. این دانشگاه ها با وجود کیفیت بالایی که در ارائه خدمات آموزشی دارند، از هزینه پایین و به صرفه ای برخوردار هستند. در چنین شرایطی افراد در مقطع کارشناسی ارشد با پرداخت هزینه کمتر می توانند با تحصیل در روسیه به ارتقای سطح دانش خود بپردازند. این هزینه تقریبا برابر 150 تا 450 هزار روبل در سال می باشد.

مهندسی یکی از رشته های پرطرفدار در میان متقاضیان می باشد. تحصیل در روسیه در رشته مهندسی نیاز به گذراندن دوره تکمیلی حداقل سه ساله دارد. هزینه تحصیل مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد تقریبا معادل 300 هزار روبل در سال است که این میزان در مقطع دکتری سالیانه به 450 هزار روبل می رسد. علاقمندان به این رشته می بایست با توجه به مقطعی که قصد تحصیل در آن را دارند، جهت انتخاب دانشگاه در روسیه و اطلاع از شهریه از طریق سایت رسمی دانشگاه اقدام نمایند.

همانطور که می دانید، هزینه تحصیل رشته پزشکی در مقایسه با سایر رشته ها بیشتر می باشد و این موضوع در هر کشوری صدق می کند. با این حال به متقاضیان این رشته توصیه می شود که چنانچه قصد ادامه تحصیل در دانشگاه هایی با کیفیت مطلوب و کم هزینه را دارند، تحصیل در روسیه را انتخاب کنند. هزینه تحصیل پزشکی در روسیه با توجه به دانشگاه های مختلف متفاوت است. از همین رو نمی توان به عدد دقیقی اشاره کرد. گفتنی است که شهریه دانشگاه ها در رشته پزشکی تقریبا بین 3000 تا 12000 دلار در سال است.

مسلما در بین افرادی که علاقمند به تحصیل در روسیه هستند، اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی طرفداران بسیاری دارد چرا که دانشگاه های دولتی در دنیا عموما به لحاظ سطح علمی و رتبه بندی از سایر دانشگاه ها بهتر می باشند. تحصیل در دانشگاه های دولتی برای افراد مقیم کشور روسیه رایگان می باشد اما افرادی که با دریافت ویزای تحصیلی به صورت موقت به تحصیل در روسیه می پردازند، می بایست مبلغ تعیین شده از سوی دانشگاه را پرداخت نمایند. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی روسیه با توجه به مقطع و نوع رشته متفاوت است. به عنوان مثال شهریه دانشگاه دولتی کازان در رشته پزشکی سالیانه 6000 دلار می باشد.

متقاضیان تحصیل در روسیه می توانند، جهت اخذ پذیرش دانشگاه های خصوصی نیز اقدام نمایند. تحصیل در دانشگاه های خصوصی روسیه هزینه بالاتری را به همراه دارد. به صورتی که دانشجویان داخلی و خارجی می بایست در کنار مخارج ثابت تحصیل، شهریه دانشگاه را نیز پرداخت نمایند. شهریه دانشگاه های خصوصی و نیمه خصوصی با توجه به معیارهای گوناگون، متفاوت می باشد. از این رو توصیه می شود که افراد جهت اطلاع از هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی روسیه، اخبار دقیق را از طریق سمانه رسمی دانشگاه دریافت نمایند. به طور میانگین می توان گفت که شهریه دانشگاه های خصوصی روسیه حدود 50 تا 100 هزار روبل در هر ترم می باشد. لازم به ذکر است که گاهی داشتن تمکن مالی برای اخذ پذیرش تحصیل در روسیه امری ضروری است.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی روسیه

در مطالب فوق نیز ذکر کردیم که اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی را داشته باشید، می بایست مدارک مورد نیاز را به سفارت کشور روسیه تحویل دهید. لازم به ذکر است که اساسی ترین شرط، جهت دریافت ویزای تحصیل در روسیه، داشتن پذیرش از یکی از موسسات آموزشی این کشور می باشد. در این صورت شما مجاز به ارائه سایر مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه به سفارت خواهید بود. مدارک مهمی که از طرف ادره کنسولگری درخواست می شود، شامل موارد زیر می باشند.

 • اصل و کپی پاسپورت دارای یک سال اعتبار
 • مدارک شناسایی و تحصیلی ترجمه شده به زبان روسی
 • عکس پرسنلی مناسب
 • ارائه نامه ای مبنی بر اخذ پذیرش از روسیه و فیش پرداخت شهریه
 • فرم درخواست ویزا (این فرم می بایست از سایت رسمی سفارت روسیه دریافت شود)
 • رضایت نامه والد یا سرپرست افراد زیر 18 سال
 • مدارک اثبات رزو هتل یا محل اقامت
 • مدارک بیمه سفر پزشکی

سیستم آموزشی کشور روسیه تقریبا همچون سایر کشورهای پیشرفته و توسعه یافته می باشد. افراد متقاضی تحصیل در روسیه که می خواهند در مقطع کارشناسی ادامه تحصیل دهند، می بایست دارای مدرک دیپلم دوازده ساله باشند. سایر شرایط تحصیل در روسیه و ریز نمرات دیپلم بسته به این که قصد تحصیل در چه دانشگاه و چه رشته ای را داشته باشید، ممکن است که متفاوت باشد. به طور کلی داشتن مدرک دیپلم ضروری می باشد. نکته مهم برای تحصیل با مدرک دیپلم در روسیه متناسب بودن رشته درخواستی با مدرک دیپلم می باشد.  

یکی از مزیت های مهمی که باعث افزایش رغبت افراد به تحصیل در روسیه شده است، وجود امکان تحصیل بدون مدرک زبان می باشد. البته توجه داشته باشید که این ویژگی مخصوص همه دانشگاه های این کشور نیست اما شما متقاضیان می توانید، با ثبت درخواست به دانشگاه منتخبتان از شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در روسیه آگاه شوید. پیش از این شرایط تحصیل در روسیه بدون مدرک زبان را بررسی کردیم. افرادی که واجد شرایط باشند، می توانند بدون مدرک پادفک یا آیلتس، به روسیه رفته و در آن جا به فراگیری یکی از این دو زبان بپردازد.افراد در اکثر کشورهای پیشرفته قادر هستند تا از دو راه وارد دانشگاه شوند. نخستین روش که مرسوم ترین راه است، شرکت در آزمون ورودی یا همان کنکور می باشد. تحصیل در بسیاری از دانشگاه ها مشروط به قبولی در آزمون ورودی می باشد. این سوال برای افراد متقاضی تحصیل در روسیه ایجاد می شود که آیا امکان تحصیل بدون کنکور وجود دارد؟ در این راستا باید اشاره کنیم که بسیاری از دانشگاه های این کشور نیز مانند ایران به جذب دانشجو بدون کنکور می پردازند.

توجه داشته باشید که این گونه دانشگاه ها ممکن است شرایط دیگری را برای پذیرش دانشجو در نظر داشته باشند. از جمله این موارد می توان به پرداخت شهریه بیشتر و یا دارا بودن معدل بالاتر اشاره نمود. شما به راحت می توانید با ارسال مدارک ترجمه شده خود به دانشگاه، از شرایط اخذ پذیرش اطلاع یابید.

جهت دریافت مشاوره رایگان تحصیل در روسیه با ما در تماس باشید!

تلفن تماس : ۰۷۱۳۲۳۱۷۴۴۰ _ ۰۹۱۷۴۲۴۳۰۴۲ _ 09172755767

واتس آپ : ۰۹۱۷۴۲۴۳۰۴۲ - 09172755767

تلگرام : https://t.me/exirapply

اینستاگرام : exir_apply و iranian_china

پردرخواست ترین رشته ها برای تحصیل در روسیه

پردرخواست ترین رشته ها برای تحصیل در روسیه

همانطور که می دانید، برخی از رشته های تحصیلی به خصوص بعد از اتمام دوره کارشناسی متقاضی بیشتری برای ادامه تحصیل دارند. دلیل پرطرفدار بودن تحصیل این رشته ها عمدتا وجود بازار کاری مطلوب می باشد. ناگفته نماند که درصدی از افراد صرفا به دلیل علاقه و افزایش دانش خود به کشورهایی که دارای سطح آموزشی مطلوبی هستند، سفر می کنند. پر درخواست ترین رشته ها برای تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی شامل مهندسی عمران، مهندسی پزشکی، مدیریت کسب و کار، تجارت و علوم کامپیوتری می باشند. همچنین در مقطع ارشد، رشته های حقوق، مدیریت، ریاضیات، زیست و پزشکی هسته ای درخواست زیادی برای تحصیل در روسیه دارا هستند.

رشته پزشکی در روسیه دارای استانداردهای بین المللی مطابق با دانش روز دنیا است. لذا تحصیل در روسیه گزینه خوبی برای افراد متقاضی تحصیل پزشکی می باشد. این افراد می توانند با پرداخت هزینه ای معقول، به تحصضیل با کیفیت آموزشی بالا در این کشور بپردازند. تحصیل دوره عمومی پزشکی در روسیه، تقریبا 7 سال به طول می انجامد. با توجه به این مدت طولانی، مخارج زندگی و هزینه تحصیل در روسیه در مقایسه با دیگر کشورها بسیار مطلوب می باشد. در حدود پنجاه دانشگاه در این کشور وجود دارند که مدارک تحصیلی ارائه شده از سوی آن ها در دنیا معتبر هستند.

تحصیل دندان پزشکی یکی دیگر از امکاناتی است که برای افراد خارجی در روسیه فراهم شده است. هزینه تحصیل دندانپزشکی در مسکو سالیانه 5 تا 10 هزار دلار می باشد که نسبت به دیگر کشورهای اروپایی، مقرون به صرفه تر است. همچنین سهولت در طی کردن پروسه اخذ پذیرش از کشور روسیه می تواند، عامل مهمی در افزایش تقاضا برای تحصیل دندان پزشکی در روسیه باشد.

یکی دیگر از رشته های پرطرفدار در زمینه سلامت، داروسازی می باشد که نقش مهمی در درمان انواع اختلالات ایفا می کند. دانشجویان در طی مدت 4 الی 6 ساله تحصیل به گذراندن دروس شیمی سم شناسی، زیست شناسی، شیمی تحلیلی و… می پردازند و در نهایت قادر خواهند بود تا در یکی از تخصص های شیمی دارو، داروشناسی، داروسازی کلینیکال و… موفق به اخذ مدرک گردند. جهت اطلاع افرادی که قصد تحصیل داروسازی در روسیه را دارند، بایستی اشاره کنیم که مدارک ارائه شده از دانشگاه های روسیه مورد تایید و دارای اعتبار هستند.

فیزیوتراپی نمونه ای از رشته های تحصیلی است که افراد تمایل زیادی به تحصیل آن در روسیه به ویژه در دانشگاه دوستی ملل دارند، چرا که این دانشگاه دارای رتبه بندی خوبی در بین دانشگاه های جهان می باشد. البته چنانچه قصد تحصیل فیزیوتراپی در روسیه را داشته باشید، می توانید با پرداخت هزینه عالی به تحصیل در دانشگاه های مختلفی بپردازید. کافی است که قبل از ثبت درخواست از انواع دانشگاه ها و شرایط آن ها اطلاع یابید.

در مطالب فوق نیز اشاره نمودیم که تحصیل در رشته حقوق در روسیه جزو پر درخواست ترین رشته ها جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می باشد. افراد می توانند، پیش از تمکیل دوره تحصیل به راحتی در هر کجای دنیا مشغول به تحصیل شوند زیرا مدرک تحصیلی اخذ شده از روسیه کاملا معتبر می باشد.

رشته هنر نمونه از گرایش ها است که تحصیل آن در کشورهای مختلف برای افراد جذاب می باشد. دلیل این امر رابطه مستقیمی با تاثیرپذیری هنر از فرهنگ اقوام مختلف دنیا دارد. به بیان دیگر افراد مشتاق هستند تا با تحصیل هنر در کشورهای خارجی، با انواع مختلف هنر آمیخته با فرهنگ های متنوع جهان آشنا شوند. تحصیل هنر در روسیه، گزینه ای عالی و به صرفه برای هنردوستان می باشد.

روسیه در ساخت بناهایی با مهندسی منحصر به فرد، دارای شهرت می باشد. به گونه ای که مهندسی عمران در این کشور با کشورهای پیشرفته دنیا برابری می کند. این امر سبب شده تا افراد بسیاری مشتاق به تحصیل مهندسی عمران در روسیه باشند. این افراد پس از تحصیل در روسیه مدرک دارای اعتباری دریافت کرده و قادر به شروع کار در هر کشوری هستند.

مهندسی برق نیز جزو رشته های پر متقاضی است که علاوه بر دانشگاه های پایتخت روسیه، دانشگاه های بسیاری در شهرهای دیگر، آن را ارائه می دهند. این رشته در مقطع کارشناسی چهار سال طول می کشد و در طی آن نظارت عمومی انتقال برق حرارت، انتقال و کاربردانرژی و… تدریس می شوند. هزینه تحصیل مهندسی برق در روسیه سالانه چیزی معادل 2000 تا 4000 دلار است. 

افراد در روسیه، نسل به نسل، تحت تعلیم موسیقی قرار می گیرند. به صورتی که خانواده های روسی تاکید ویژه ای بر روی یادگیری این هنر دارند. این عامل باعث شده است تا متقاضیان بسیاری از کشورهای دیگر جهت تحصیل در روسیه در رشته موسیقی اقدام نمایند. شرایط تحصیل رشته موسیقی در روسیه بسیار آسانتر از سایر کشورها است که این امر اخذ پذیرش از روسیه را برای افراد راحت می کند. 

رشته کامپیوتر و دیگر رشته های حوزه فناوری از جمله پر کاربردترین گرایش های تحصیلی در دنیا هستند. کشور روسیه نیز مانند دیگر کشورها شرایط خوبی را جهت تحصیل در این رشته برای دانشجویان فراهم آورده است. افراد می توانند با پرداخت 300 هزار روبل در سال، به تحصیل رشته کامپیوتر در روسیه و دریافت مدرک معتبر اقدام کنند.

تحصیل بیوتکنولوژی در روسیه مانند سایر کشورها، 4 سال در مقطع کارشناسی و 2 سال در مقطع ارشد، به طول می انجامد. تحصیل در روسیه در مقایسه با کشورهای دیگر، از مزایای بیشتری برخوردار است. به گونه ای که افراد می توانند، باپرداخت هزینه پایین به تحصیل با کیفیت بالای آموزشی بپردازند.

رشته مدیریت بازرگانی، یکی از انواع گرایش های پرطرفدار است. از این رو دانشگاه های مختلف روسیه، به جذب دانشجوهای خارجی در این رشته می پردازند. علاقمندان می توانند، با تکمیل و ارسال فرم درخواست پذیرش در صورت دارا بودن شرایط دانشگاه منتخب، مراحل اخذ پذیرش تحصیل در روسیه را طی نمایند.

رشته روانشناسی جزو گرایش های پردرخواست کشور روسیه نمی باشد اما دلیل این امر نبود کیفیت آموزشی مطلبوب در این کشور نیست. افراد معمولا تمایل دارند تا به تحصیل مقطع کارشناسی این رشته در کشور خودشان بپردازند و برای ادامه تحصیل در مقاطع بالا به کشورهای دیگر سفر کنند. تحصیل رشته روانشناسی در روسیه انتخاب مناسبی برای این دسته از افراد است. گفتنی است که این کشور در مقاطع مختلف از کارشناسی تا دکتری به تدریس و ارائه مدرک معتبر می پردازد، لذا افراد حتی در مقطع کارشناسی می توانند، جهت اخذ پذیرش اقدام کنند.

سیستم تحصیل در رشته معماری در روسیه مانند سایر کشور های توسعه یافته می باشد. به صورتی که حتی افراد زیر 18 سال نیز می توانند بعد از اخذ پذیرش و پرداخت شهریه در مدارس فنی حرفه ای به تحصیل این رشته در روسیه بپردازند. لازم به ذکر است که این کشور محیط آموزشی مناسبی را برای دانشجویان فراهم کرده و مدرکی مورد تایید دانشگاه های اروپایی را ارائه می کند.

دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت

آخرین بار در سال 2021 لیستی از دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت انتشار گردیده است که در میان آن ها دانشگاه های روسیه نیز مشهود می باشند. این لیست به طور معمول هر سال بعد از آغاز سال نو میلادی به روزرسانی می گردد. لذا در صورتی که قصد ادامه تحصیل در روسیه را دارید و به دنبال اسامی دانشگاه های منتخب وزارت بهداشت می گردید، به تاریخ انتشار لیست توجه داشته باشید. در ادامه لیستی از معروف ترین دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت را برایتان آورده ایم:

دسته بندی
دانشگاه سماشکو
دانشگاه لومونوسف
دانشگاه پیروگوف
دانشگاه رودن
دانشگاه پاولف
دانشگاه ملی سن پترزبورگ
دانشگاه کازان
دانشگاه نووسیبیرسک
دانشگاه تومسک

دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم

از آن جایی که یکی از دغدغه های متقاضیان تحصیل در روسیه، مورد تایید بودن دانشگاه منتخبشان از سوی وزارت علوم است، تلاش کردیم تا اسامی آن ها در قسمت پایین این بخش ذکر نماییم. وزارت علوم دانشگاه های مورد تایید خود را در سه گروه الف، ب و ج ارائه نموده است. این لیست اخرین مرتبه در سال 2021 منتشر شده است و هر سال ممکن است، تغییراتی در آن اعمال شود. بنابراین تاکید می کنیم که به روز بودن لیست را مد نظر قرار دهید. برخی از دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت علوم را در ذیل این بخش نام برده ایم.

گروه الف گروه ب گروه ج
دولتی لومونوسف
زبان شناسی مسکو
دولتی دون
فدرال کازان
فدرال سیبری
دولتی داغستان
دولتی تومسک
فنی نووسیبیرسک
دولتی کوبان
ایالتی سن پترزبورگ
دولتی ولگوگراد
ایالتی بلگورود
ایالتی نووسیبیرسک
سینرژی
آلتای
فدرال اورال

رتبه بندی دانشگاه های روسیه برای تحصیل

 

هر فردی با کمترین اطلاعات به این موضوع واقف است که دانشگاه های موجود در جهان دارای سطح یکسانی نمی باشند. به بیان دیگر برخی دانشگاه های دارای رتبه بندی خوبی در میان سایر دانشگاه هستند که این موضوع نماینگر سطح علمی بالای این دسته از دانشگاه ها می باشد. اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، می بایست بدانید که بسیاری از دانشگاه های روسیه رتبه خوبی در دنیا دارا می باشند. آخرین رده بندی در سال جاری نشان داده اند که 17 دانشگاه در روسیه، رتبه زیر 500 دارند.

نام دانشگاه رتبه بندی در جهان

لومونوسف

75

پلی تکنیک بومن مسکو

260

نووسیبیرسک

230

تومسک
264
سن پترزبورگ
270
تحقیقات ملی هسته ای
308
کازان
322
 • تحصیل در دانشگاه پاولوف روسیه

  این دانشگاه در شهر سن پترزبورگ ساخته شده و اولین مرکز آموزش پزشکی در جهان بود که امکان تحصیل در رشته پزشکی برای زنان فراهم کرد. این دانشگاه از پیشرفته‌ترین و تخصصی‌ترین تجهیزات درمانی و آزمایشگاهی برخوردار است و امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی، پرستاری، تربیت بدنی و… در این دانشگاه وجود دارد. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌هایی است که دوره پادفک آن بسیار قوی و تخصصی برگزار می‌گردد. لازم به ذکر است که در این دانشگاه ظرفیت پذیرش دانشجو محدود است و فیلتر معدل وجود دارد. یعنی تنها متقاضیانی مجاز به پذیرش توسط دانشگاه هستند که معدل کل دیپلم آن‌ها بالاتر از 16 باشد. البته شرط معدل فقط برای ورود به دوره پادفک است و جهت قبولی و گرفتن پذیرش آزمون ورودی ملاک است. این دانشگاه به دانشجویان خود امکان استفاده از خوابگاه را نیز می‌دهد و سطح رفاهی خوابگاه‌های آن از نظر امکانات و تجهیزات سطح قابل قبول و متوسطی است. این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌ها جهت تحصیل در روسیه است.

 • تحصیل در دانشگاه نووسیبیرسک روسیه

  یکی دیگر از دانشگاه‌های مطرح برای تحصیل در روسیه دانشگاه نوروسیبریک است. این دانشگاه اولین بار در سال 1959 شروع به فعالیت کرد و در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور روسیه به شمار می‌رود و در بین 500 دانشگاه برتر جهان نیز قرار گرفته است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این دانشگاه نزدیک بودن محل خوابگاه به دانشگاه است که این امر موجب صرفه جویی در وقت و هزینه دانشجو می‌شود. زمان لازم برای طی کردن فاصله بین خوابگاه و دانشگاه حدود 3 دقیقه است. علاوه بر این خوابگاه این دانشگاه جزو بهترین و مجهزترین خوابگاه‌های موجود در کشور روسیه به شمار می‌رود. امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی، مکانیک و ریاضی، علوم طبیعی، فناوری اطلاعات، روان شناسی، علوم انسانی و …. در این دانشگاه وجود دارد. لازم به ذکر است که دوره پادفک در این دانشگاه فقط به زبان انگلیسی ارائه می‌گردد.

 • تحصیل در دانشگاه سماشکو روسیه

  یکی از دانشگاه‌های مناسب جهت تحصیل در روسیه دانشگاه سماشکو است. این دانشگاه در ابتدای کار به صورت یک موسسه دولتی دندان پزشکی شروع به کار کرد. این دانشگاه در سال 1922 در شهر مسکو ساخته شد و در عرض مدت کوتاهی تبدیل به بزرگترین دانشگاه دندان پزشکی در این شهر شد. از جمله امکانات تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی این دانشگاه می‌‎توان به برخورداری از تخصصی‌ترین و مدرن‌ترین آزمایشگاه‌ها، وجود کلینیک‌هایی با سطح کیفیت بالا و امکانات آموزشی با شیوه‌های مدرن و نوین اشاره کرد. در این دانشگاه امکان تحصیل در رشته‌ها پزشکی و دندان پزشکی فقط با زبان روسی وجود دارد و برای تحصیل در این رشته‌ها حتما باید متقاضیان دوره پادفک را نیز گذرانده باشند. لازم به ذکر است که فقط تحصیل در رشته دندان پزشکی این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت ایران است. بنابراین اگر قصد برگشت به ایران را دارید بهتر است از تحصیل در سایر رشته‌های این دانشگاه صرف نظر کنید. علاوه بر گذراندن دوره پادفک متقاضیان ورود به این دانشگاه نیر همانند دانشگاه پیرگوا باید در آزمون ورودی که دانشگاه برگزار می‌کند، نمره قبولی مورد نیاز را کسب کنند. سپس در صورت قبولی در آزمون ورودی باید مدارک دانشجو که شامل کپی و ترجمه رسمی مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات، تاییدیه مدرک تحصیلی، گواهی سلامت پزشکی، گواهی عدم سوء پیشینه، کپی پاسپورت و ویزا است را برای وزرات علوم روسیه ارسال کنید تا دیپلم آبی یا دیپلم قرمز دریافت کنید.

 • تحصیل در دانشگاه سچینوا روسیه

  این دانشگاه تخستین دانشگاه تاسیس شده برای رشته پزشکی در روسیه می باشد که در ابتدا تحت عنوان دانشگاه پزشکی روسیه معرفی گردید. نام این دانشگاه به افتخار یکی از اساتید بزرگ و برجسته روسیه در سال های بعد به سچینوا تغییر یافت. این دانشگاه که در قرن 18 میلادی ساخته شده است، دارای رتبه 601 جهانی می باشد. سچینوا دارای 9 دانشکده اعم از دانشکده پزشکی، دانشکده پزشکی اطفال، دانشکده روانشناسی، دانشکده مدیریت بهداشت و... می باشد. در صورتی قصد تحصیل در روسیه را دارید، توجه کنید که تنها رشته داروسازی تدریس شده در سیچنوا مورد تایید ایران است.

 • تحصیل در دانشگاه رودن روسیه

  دانشگاه رودن روسیه که نام دیگر آن دوستی ملل است در سال 1961 ساخته شده است. نام گذاری این دانشگاه به نام دوستی ملل به نوعی نماد مبارزات مردم آفریقا برای کسب استقلال و سنبل آزادی است. این دانشگاه یک دانشگاه چند ملیتی به شمار می‌رود، چرا که در این دانشگاه دانشجویان از 450 کشور مختلف در حال تحصیل هستند. دوره پادفک این دانشگاه به زبان روسی برگزار می‌گردد و امکان تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان پزشکی و دارو سازی در این دانشگاه وجود دارد. طبق رده بندی QS این دانشگاه در سال 2022 در رتبه 317 جهان قرار گرفته است.

 • تحصیل در دانشگاه کازان روسیه

  یکی دیگر از دانشگاه‌هایی که جهت تحصیل در روسیه دانشجو خارجی می‌پذیرد، دانشگاه فدرال کازان است. این دانشگاه نیز یکی از دانشگاه‌های با قدمت روسیه به شمار می‌رود که حدود 200 سال از شروع فعالیت آن می‌گذرد و از سال 2009 تبدیل به دانشگاه فدرال شده است. در این دانشگاه رشته‌های پایه مثل ریاضی، فیزیک، شیمی و … اهمیت زیادی دارند و این دانشگاه دستاوردهای زیادی در این زمینه‌ها داشته است. طبق رتبه بندی های جهانی موجود، این دانشگاه در بین 500 دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

 • تحصیل در دانشگاه دوستی ملل روسیه

  افراد بسیاری از کشورهای مختلف علاقمند به تحصیل در دانشگاه دوستی ملل روسیه می باشند که این به دلیل قدمت و وجود رشته های تحصیلی متنوع در این دانشگاه می باشد. همانطور که اشاره کردیم، این دانشگاه با دو نام رودن و دوستی ملل شناخته می شود. در قسمت های فوق مختصرا در مورد این دانشگاه توضیحاتی را ارائه کردیم که می توانید به آن مراجعه نمایید.

جهت دریافت مشاوره رایگان تحصیل در روسیه با ما در تماس باشید!

تلفن تماس : ۰۷۱۳۲۳۱۷۴۴۰ _ ۰۹۱۷۴۲۴۳۰۴۲ _ 09172755767

واتس آپ : ۰۹۱۷۴۲۴۳۰۴۲ - 09172755767

تلگرام : https://t.me/exirapply

اینستاگرام : exir_apply و iranian_china

سوالات متداول تحصیل در روسیه

خیر! کشور روسیه از جمله کشور هایی است که شما بدون داشتن مدرک زبان به راحتی پذیرش می شوید .

خیر! شرمت در دوره پادفک اجباری نیست اما با شرکت در دوره پادفک شرایط اخذ پذیرش از بسیاری از دانشگاه های روسیه راحت تر خواهد شد.
همچنین با توجه به قانون جدید وزارت بهداشت مبنی بر اخذ مدرک A2 روسی قبل از شروع کورس اصلی،شرکت در دورا پادفک سبب می شود قبل از کورس اصلی آمادگی لازم جهت اخذ مدرک A2 را کسب کنید.
بله!. تقریبا تمامی دانشگاه های روسیه آزمون ورودی دارند.اگر قصد تحصیل به زبان روسی را دارید این امکان وجود دارد که بدون آزمون ورودی و صرفا با داشتن مدرک زبان روسی در بعضی از دانشگاه ها پذیرش دریافت کنید.
خیر! رتبه کنکور شما تاثیری در پذیرش شما ندارد و صرفا نتیجه ی شما در آزمون ورودی مهم است.
در دانشگاه های روسیه بر خلاف بسیاری از کشور ها محدودیت سنی وجود ندارد و در هر سنی می‌توانید جهت اخذ پذیرش اقدام بفرمایید.

روسیه شرایط مطلوبی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است و به طور کلی تحصیل را برای متقاضیان آسان نموده است.

از جمله مزایای تحصیل در روسیه می توان به امکان تحصیل بدون مدرک زبان، تحصیل با هزینه مقرون به صرفه و… اشاره نمود.

مدت زمان تحصیل در روسیه با توجه به مقطع تحصیلی شما تعیین می گردد.

دانشگاه های بسیاری در این کشور دارای اعتبار علمی بالا هستند که تعدادی از آن ها در مقاله حاضر ذکر شده اند.

برای پاسخ به این سوال، هر فرد می بایست شرایط، هدف و معیارهای خود را با شرایط دانشگاه مورد نظر مقایسه و به تصمیم گیری بپردازد.

شرایط تحصیل در هر یک از کشورهای مذکور را می توانید، در سایت حاضر مطالعه کرده و با توجه به ملاک های خود یکی از آن ها جهت تحصیل انتخاب کنید.