[siteorigin_widget class=”orion_heading_w”][/siteorigin_widget]
کشور رومانی  واقع در اروپای شرقی با آب و هوایی بسیار مطبوع و طبیعتی چشم ‌نواز و جاذبه های فرهنگی و تاریخی بسیار همواره یکی از مقاصد محبوب گردشگری در اروپا بوده است آب و هوای این کشور آب و هوای معتدل و قاره ای است. با توجه به این که مساحت کشور رومانی حدود ۲۳۹ کیلومتر مربع می باشد، جمعیتی بالغ بر ۱۹ میلیون نفر را در خود جای داده و در میان شش کشور پرجمعیت اتحادیه اروپا قرار دارد. زبان رسمی مردم این کشور رومانیایی بوده و پایتخت آن بخارست است. افرادی که به خاطر شرایط مناسب اقتصادی و رفاه اجتماعی تصمیم دارند به کشور رومانی مهاجرت کنند، باید اطلاعات کافی در رابطه با روش های مهاجرت به کشور رومانی و انواع ویزای رومانی را به دست بیاورند. با توجه به اینکه این کشور عضو اتحادیه اروپا است، هم‌وطنان عزیز ایرانی برای مهاجرت به این کشور باید حتماً ویزا دریافت کنند. کشور رومانی برای پیوستن به پیمان شنگن درخواست داده است؛ اما با توجه به این که هنوز جزء این پیمان محسوب نمی شود، افرادی که ویزای شنگن دارند می توانند به رومانی مسافرت کنند؛ اما از طریق این ویزا نمی توانند به سایر کشورهای دیگر عضو شنگن سفر کنند. کشور رومانی برای صدور ویزا قوانین سخت‌گیرانه‌ای را پیش گرفته است و به افراد مختلف ویزا های متفاوتی را اعطا می کند. قوانین هر کشور برای صدور ویزا متفاوت است. رومانی نیز یکی از این کشورها است که قوانین خواص خود را برای صدور ویزا دارد.
[siteorigin_widget class=”orion_heading_w”][/siteorigin_widget]
با توجه به هدف از مهاجرت، دریافت یکی از انواع ویزا رومانی برای اتباع ایرانی لازم است. در حال حاضر روند ارائه درخواست ویزای رومانی به صورت اینترنتی قابل انجام است. هر فرد بسته به ملیت و هدف خود از سفر می تواند یکی از انواع ویزای رومانی را دریافت نمایند. انواع ویزای رومانی عبارتند از:

ویزا ترانزیت فرودگاهی رومانی یا ویزای نوع A

همان طور که از نام این ویزا مشخص است، افرادی که ویزای رومانی نوع A را دریافت کنند، تنها می‌توانند وارد فرودگاه های این کشور شوند و اجازه خارج شدن از فرودگاه را ندارند. آن ها می‌توانند به صورت موقت در فرودگاه بمانند و پرواز خودشان را به مقصد دیگری تعویض کنند. افرادی که جزء اتباع اتحادیه اروپا نیستند و برای رسیدن به کشور خود ناچار هستند در یک فرودگاه اروپایی پرواز خود را تعویض کنند، از این نوع ویزا استفاده می نمایند.

ویزا ترانزیت رومانی نوع B

ویزای نوع B علاوه بر اتباع اتحادیه اروپا به اتباع سایر کشورهای دیگر نیز تعلق می گیرد. افرادی که این ویزا را داشته باشند می توانند به مدت ۵ روز در کشور رومانی توقف کرده و حتی برای رزرو هتل و اقامت کوتاه مدت از فرودگاه خارج شوند تا زمان پرواز بعدی برسد و بتوانند از این کشور خارج شوند.

ویزا اقامت کوتاه مدت رومانی نوع C

مهاجرانی که قصد دارند کمتر از سه ماه در کشور رومانی بمانند ویزای نوع C یا اقامت کوتاه مدت را دریافت می کنند. البته اتباع اروپایی بدون ویزا به رومانی سفر می کنند؛ اما کسانی که اتباع سایر کشور ها باشند می توانند حداکثر ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. البته ذکر این نکته لازم است که مسافران باید دارای پاسپورت معتبر باشند که حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد. ممکن است هدف از این سفرها گردشگری و یا دیدار آشنایان باشد.

ویزا اقامت بلند مدت رومانی نوع D

ویزای نوع D به تمام افرادی تعلق می گیرد که قصد دارند بیش از سه ماه در کشور رومانی بمانند. دریافت ویزای نوع D نیاز به مدارک و شرایط خاص خود را دارد که در ادامه بحث به آن ها می پردازیم.

شرایط دریافت هر نوع از ویزای رومانی

شرایط دریافت هر نوع از ویزای رومانی با توجه به نوع ویزا متفاوت است. به عنوان نمونه دریافت ویزای سرمایه گذاری رومانی، ویزای تحصیلی رومانی، ویزای کاری رومانی و … دارای شرایط و مدارک متفاوتی هستند. تمام اتباع خارجی که برای اقامت بلند مدت و بیشتر از ۹۰ روز در کشور رومانی ویزا دریافت می کنند، می توانند یکی از ویزا های کاری، تحصیلی و سرمایه گذاری را دریافت کنند. البته داشتن این ویزا ها منجر به اخذ اقامت رومانی نمی شود. مگر این که افراد بتوانند در این کشور مشغول به کار شده و پس از طی کردن پروسه های مربوط به پرداخت مالیات موفق به اخذ اقامت دائم این کشور شوند. اولین نکته برای دریافت ویزا این است که متقاضیان دریافت ویزای رومانی باید در کشور مبدأ به سفارت این کشور مراجعه کنند و برای دریافت وقت مصاحبه در کنسولگری رومانی اقدام کنند. تکمیل فرم درخواست ویزا و آماده کردن مدارک جهت ارائه به آفیسر سفارت جز مراحلی است که متقاضیان دریافت انواع ویزای رومانی باید طی کنند. در حال حاضر این امور از طریق وب سایت امور خارجه رومانی و به صورت الکترونیک انجام می شود.

 

مدارک لازم برای ویزای رومانی

مدارک لازم برای ویزای رومانی با توجه به اینکه ویزای تحصیلی، کاری یا سرمایه‌گذاری دریافت کنید، متفاوت است. برخی از موارد مانند ریز نمرات، مدرک زبان و گواهی تحصیلی برای ویزای تحصیلی مورد نیاز است و برخی دیگر از موارد مانند گواهی اشتغال به کار یا فیش حقوقی برای دریافت ویزای کاری لازم است؛ بنابراین به طور کلی مدارک لازم برای ویزای رومانی شامل موارد زیر می شود.
 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت معتبر
 • عکس دارای شرایط پاسپورتی
 • ارائه مدارک مربوط به دارا بودن تمکن مالی
 • مدارک تحصیلی ریز نمرات و ترجمه آن ها
 • بیمه نامه
 • رسید مربوط به پرداخت هزینه های ویزا که برای ویزای کوتاه مدت ۶۰ یورو و ۱۲۰ یورو برای ویزای بلند مدت می باشد.
 • ارائه بلیط هواپیما و برگه های مربوط به رزرو هتل
 • گواهی اشتغال به تحصیل
 • گواهی مربوط به اشتغال به کار یا فیش حقوقی
 • ارائه اسناد ملکی در صورت لزوم

پیش از آشنایی با انواع ویزای رومانی باید قوانین مربوط به اخذ ویزای این کشور را بدانید. متقاضیان دریافت ویزا بایستی هزینه های مربوط به ویزا را پرداخت کنند و برای انجام مصاحبه در سفارت رومانی حاضر شوند. هر شخصی به صورت جداگانه باید برای دریافت ویزا درخواست بدهد. به عنوان مثال اگر شما برای کودک خود قصد دریافت ویزای رومانی را دارید، باید از طرف کودکتان نیز درخواست ارائه کنید. در صورتی که بتوانید ویزای کوتاه مدت این کشور را دریافت کنید، نمی توانید بیشتر از موعد مشخص شده در این کشور بمانید؛ اما در صورت دریافت ویزای بلند مدت می توانید تا مدت زمان مشخص شده در رومانی بمانید.

 

ویزای تحصیلی رومانی

دریافت ویزای تحصیلی رومانی به خاطر وجود دانشگاه های معتبر در این کشور و همچنین هزینه های مقرون به صرفه تحصیل، در بین دانشجویان ایرانی طرفداران خاص خود را دارد. این کشور امکانات خاصی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می ‌دهد. هزینه تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشور های معتبر اروپایی مانند آلمان، دانمارک، هلند و… پایین تر است. در سال های اخیر این کشور با داشتن مراکز عالی تحقیقات آموزشی که دارای شهرت جهانی هستند، دانشجویان بین‌المللی را جذب نموده است. کشور رومانی جزء اتحادیه اروپا است و مدارک دانشگاهی آن دارای اعتبار زیادی هستند. هزینه زندگی و تحصیل در این کشور پایین بوده و برای تحصیل در رومانی نیاز به داشتن مدرک زبان آیلتس یا تافل می باشد. البته آشنا بودن به زبان رومانیایی مورد نیاز است. دانشجویانی که در رومانی تحصیل می کنند می توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ادامه تحصیل دهند؛ اما داشتن مدرک زبان آیلتس برای ارائه مقالات بین المللی و همچنین دریافت پذیرش از دانشگاه ها ضروری است.
مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی رومانی شامل پاسپورت معتبر، ارائه مدارک هویتی و کپی آن ها، نامه پذیرش از دانشگاه های رومانی، مدارک تمکن مالی، انگیزه نامه مهاجرتی، بیمه نامه معتبر، مدارک مربوط به اجاره خوابگاه یا محل سکونت در این کشور است. به منظور دریافت ویزای تحصیلی رومانی باید ویزای بلند مدت دریافت نمایید که یکی از شرایط لازم برای دریافت این ویزا، ارائه مدارک مربوط به پذیرش از دانشگاه های رومانی به سفارت این کشور می باشد.

 

ویزای کاری رومانی

اخذ ویزای کاری رومانی نیازمند داشتن یک پیشنهاد کاری از کارفرمای رومانیایی است. اگر اتباع خارجی غیر از اتحادیه اروپا بخواهند در کشور رومانی مشغول به کار شوند، باید یک پیشنهاد کاری معتبر داشته باشند و هنگام درخواست ویزا به سفارت این کشور ارائه کنند. البته پیدا کردن شغل در این کشور از طریق پیشنهاد کاری کار دشواری است. چرا که باید این آگهی استخدام به مدت سه ماه در روزنامه های محلی رومانی چاپ شود و چنانچه کاندیدی برای گرفتن این کار نباشد، به مدت سه ماه دیگر در کل اتحادیه اروپا آگهی می شود. در صورتی که شخص مورد نظر برای گرفتن این شغل پیدا نشود، در آن زمان یک تبعه خارجی می تواند داوطلب دریافت شغل باشد؛ اما گاهی اوقات کارفرما های رومانیایی می تواند شرایط خاصی را در نظر بگیرند که تنها اتباع خارجی بتوانند آن شغل را دریافت کنند. به طور کلی دریافت ویزای کار در رومانی پروسه زمان بری است و داشتن مدرک زبان رومانیایی نیز مورد نیاز است؛ اما افرادی که بتوانند یک شغل مناسب در کشور رومانی پیدا کنند، به مدت ۵ سال در این کشور اقامت داشته باشند و مالیات خود را پرداخت کنند، می توانند اقامت دائم رومانی را به دست بیاورند. افرادی که برای تحصیل به رومانی مهاجرت کرده باشند می توانند در حین تحصیل یا پس از پایان تحصیلات ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند و از طریق موسسه های کاریابی در این کشور مشغول به کار شوند. یکی از شرایطی که اتباع خارجی برای کار در کشور رومانی باید داشته باشند این است که سابقه کیفری نداشته باشند و مدارک مربوط به عدم سوء پیشینه خود را ارائه کنند. اثبات توانایی انجام کار مورد نظر و همچنین ارائه گواهی پزشکی جزء مدارکی است که متقاضی کار در این کشور باید ارائه کند و در فهرست سهمیه سالانه شهروندان خارجی که قصد اشتغال در رومانی را دارند قرار بگیرد.
مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری رومانی شامل مدارک هویتی و پاسپورت معتبر که دارای ۳ ماه اعتبار است، عکس پاسپورتی، فرم درخواست ویزای کار، قرارداد کاری که توسط کارفرما امضا شده باشد، مدارک تحصیلی، مدارک زبان رومانیایی، رزومه و سوابق کاری، مدارک مربوط به تمکن مالی و گردش حساب، گواهی سلامت، بیمه نامه مسافرتی، مدارک عدم سوء پیشینه، مدارک مربوط به رزرو هتل یا محل اقامت، بلیط هواپیما و هزینه های مربوط به دریافت ویزا می شود.

 

ویزای سرمایه گذاری رومانی

یکی از محبوب ترین روش های مهاجرت به کشور رومانی از طریق دریافت ویزای سرمایه گذاری رومانی است. در سال ‌های اخیر این کشور موفق شده تا سرمایه ‌گذاران خارجی بسیاری را جذب کند. سطح مالیات در کشور رومانی به ۱۶% کاهش یافته و با توجه به اینکه این کشور جزء اتحادیه اروپا است، قوانین مالی آن نیز مانند اتحادیه اروپا می باشد. هزینه های زندگی در این کشور مقرون به صرفه بوده و رومانی به عنوان بازار بزرگ منطقه شرق اروپا شناخته می شود. موقعیت جغرافیایی این کشور نیز بسیار مناسب است و به کشور های حوزه بالکان و اروپا دسترسی دارد. کشور رومانی چند زبانه است و همین امر باعث شده تا سرمایه گذاری در این کشور دارای آینده روشنی باشد. هزینه مورد نیاز برای سرمایه گذاری در این کشور کمتر از ۱۰۰ هزار یورو می باشد. افرادی که قصد سرمایه گذاری در رومانی را دارند، باید یک طرح اقتصادی ارائه کنند و بتوانند از طریق آن ویزای رومانی را دریافت نمایند. ایجاد 10 شغل برای اتباع رومانی در طول ۵ سال از شرایط مورد نیاز برای سرمایه گذاری در این کشور است. پس از گذشت پنج سال و پرداخت مالیات سرمایه گذاران خارجی به همراه خانواده می توانند تابعیت و پاسپورت این کشور را دریافت کنند.
مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای سرمایه گذاری رومانی شامل موارد زیر می شود.
 • گذرنامه معتبر
 • ارائه طرح اقتصادی و توجیه آن
 • دو قطعه عکس گذرنامه
 • کپی شناسنامه
 • مدارک تمکن مالی
 • عدم سوء پیشینه
 • بیمه نامه سلامت

جهت دریافت مشاوره تحصیل در کشور رومانی و شرایط دریافت ویزای رومانی با مشاورین ما در تماس باشید.

[siteorigin_widget class=”orion_heading_w”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”orion_heading_w”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”orion_icon_text_w”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”orion_heading_w”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”orion_heading_w”][/siteorigin_widget]

ویدیو آموزشی شرایط تحصیل در رومانی را ببینید و اگر سوالی داشتید با ما تماس بگیرید!

[siteorigin_widget class=”orion_button_w”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”WP_Widget_Custom_HTML”][/siteorigin_widget]