کار در عمان

عمان،کشوری واقع در خاورمیانه، در انتهای جنوب شرقی شبه‌جزیره عربستان قرار دارد. همسایگان آن امارات متحده عربی در شمال غربی، عربستان سعودی در غرب و یمن در جنوب غربی هستند. جدای از آن، در داخل عمان دو منطقه خاکی وجود دارد که توسط امارات متحده عربی، شبه‌جزیره مسندم و مدا از آن جدا شده است. این کشور قدیمی‌ترین کشور مستقل در جهان عرب است و به‌عنوان یکی از کشورهای سنتی در حاشیه خلیج‌فارس به شمار می‌رود.

عمانی‌ها مردمی خونگرم و صمیمی هستند، حتی می‌توان گفت که آن‌ها فروتن‌ و متواضع‌ترین مردم جهان هستند و گردشگران همیشه در کشورشان مورد استقبال قرار می‌گیرند. در نتیجه، از آنجایی که این کشور یک کشور مذهبی و سنتی است، هر جنایتی از هر نوع که باشد مجازات اکید دارد که این موضوع عمان را به کشوری بسیار امن برای هر گردشگر و یا مهاجری تبدیل می‌کند.

کار در عمان
جهت دریافت مشاوره رایگان کار در عمان با ما در تماس باشید!

تلفن تماس : ۰۷۱۳۲۳۱۷۴۴۰ _ ۰۹۱۷۴۲۴۳۰۴۲ _ 09172755767

واتس آپ : ۰۹۱۷۴۲۴۳۰۴۲ - 09172755767

تلگرام : https://t.me/exirapply

اینستاگرام : exir_apply و iranian_china

اقامت کاری عمان

شرایط کار در عمان

هر شخصی که قصد دارد به‌عنوان یک توریست به عمان سفر کند می‌تواند به‌راحتی این کار را انجام دهد. ویزای توریستی به‌صورت آنلاین قابل درخواست است و برای 10 روز، 30 روز یا 90 روز اعطا می‌شود.ویزای کاری کمی پیچیده‌تر است، اما خوشبختانه بیشتر کارهای اداری توسط کارفرمای عمانی شما انجام می‌شود تا شخص خودتان. همه ویزاهای کاری باید توسط یک کارفرمای عمانی حمایت شوند؛ بنابراین قبل از اینکه به دنبال نقل‌مکان به عمان باشید، باید یک پیشنهاد شغلی خاص داشته باشید.

رویه حمایت مالی از یک کارگر خارجی برای کار در یک شرکت عمانی عمدتاً بر عهده کارفرما است که اگر بخواهد برای مدت طولانی کارمند بماند، باید چندین سند را دریافت کند. کمپانی که در آن مشغول به کار خواهید شد، مدارکی شامل، ویزای کار، کارت اقامت و اجازه اقامت دریافت می‌کند که تمامی این مدارک برای کارمندانی که از یک شرکت در عمان پیشنهاد شغلی دریافت کرده‌اند و دارای سن بالای 21 سال، اعمال می‌شود. در نهایت کارفرما اسپانسر ویزا شده و معمولاً ویزاها و مجوزهای لازم را از وزارت نیروی انسانی دریافت می‌کند.

انواع ویزای کار در عمان

عمان انواع مختلفی از ویزاها را ارائه می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نه‌تنها در مورد عمان بلکه برای کشور‌های دیگر هم این مسئله صادق است که همه اتباع خارجی برای ورود به کشور باید ویزای ورود معتبر دریافت کنند؛ اما در مورد عمان استثنایی برای کشور شورای همکاری خلیج‌فارس (GCC) وجود دارد که شامل:  بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی شده و ایران در این بین قرار ندارد.

ویزاهای توریستی خود به‌تنهایی انواع خاصی را شامل می‌شوند، از جمله تجاری، توریستی و خانوادگی که به مدت شش ماه از تاریخ صدور اعتبار دارند و بسته به نوع ویزا، اقامت متفاوت است.

این ویزا بیشتر برای افراد تاجر یا کسانی است که به هر شیوه‌ای توانایی سرمایه‌گذاری را دارند. افراد برای دریافت آن نیاز به تأیید وزارت بازرگانی و صنعت دارند.

اعتبار این ویزا دو سال از تاریخ ورود است. با استخدام در یک کمپانی در عمان، می‌توان برای این ویزا اقدام کرد.

همان‌طور که از نام این ویزا مشخص است، مربوط به تحصیل در دانشگاه‌های عمان است.

این ویزا نیازمند دریافت تأیید وضعیت قانونی ازدواج بوده و برای دریافت این ویزا، فرزندان باید سنی کمتر از 21 سال داشته باشند.

فرصت‌های شغلی کار در عمان

اخیراً نیاز عمان به نیروی کار ماهر خارجی، راه را برای گذار آرام به فرهنگ تجارت هموار کرده است.

در راستای مشاغل مربوط به کار در عمان، مشاغل موجود در صنایع نفت، گاز، نفت، آموزش، پزشکی و ساختمان هستند.

از سوی دیگر عمان همیشه خواهان جذب مهندسان و متخصصان در زمینه های مختلف از جمله فناوری اطلاعات بوده است و مدیران پروژه، معلمان و مدرسان زبان نیز گزینه‌های شغلی مطلوب و مناسب در این کشور به حساب می‌آیند. در تعریف کلی، کارگرانی که مهاجرت کرده‌اند بر اساس قرارداد مدت معین پذيرفته و استخدام می‌شوند؛ جالب است بدانید که شرکت استخدام‌کننده این کارگران حتی یک حمایت‌کننده را برای کمک به سازماندهی ویزای کار برای آن‌ها منصوب می‌کند.

عمان در حال برنامه‌ریزی برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز است که اعتقاد بر این است که چنین امری بانی تقویت اقتصاد و کمک به بهبود تعداد پروژه‌های ساختمانی و فرصت‌های شغلی در این کشور می‌شود. دولت هر سال یک سهمیه  برای رسیدن به تعداد مشاغل ارائه‌شده به نیروی کار عمانی تعیین می‌کند.

 شرایط کار در عمان چیست؟

جهت تشریح شرایط کار در عمان ابتدا باید بگوییم که الزامات شغلی به شرکت و موقعیتی که برای آن درخواست می‌کنید بستگی دارد. اکثر شرکت‌ها به حداقل 2 سال تجربه همراه با سایر مدارک مناسب مانند مدرک لیسانس و سایر گواهی‌های مربوطه نیاز دارند.

میانگین حقوق کار در عمان چقدر است؟

حقوق و درآمد کار در عمان به موقعیت و تجربه یک کارمند بستگی دارد. متوسط ​​حقوق در عمان 80000 دلار در سال است. پردرآمدترین متخصصان در عمان کسانی هستند که در بخش خدمات مالی کار می‌کنند. آن‌ها سالانه حدود 135000 دلار دستمزد دریافت می‌کنند. در همین حال، متخصصان فروش و توسعه کسب‌وکار در انتهای طیف قرار دارند و حدود 46000 دلار در سال درآمد دارند. از جمله مزایای مازاد بر درآمد در عمان حقوق معاف از مالیات به همراه مزایای دیگری مانند بلیط هواپیما، اقامت و سایر کمک‌هزینه‌ها مانند حمل‌ونقل، غذا و … است.

نرخ بیکاری در عمان

بیکاری به سهمی از نیروی کار اطلاق می‌شود که بدون کار اما در دسترس و جویای کار است. نرخ بیکاری عمان برای سال 2020، 4.97 درصد، افزایش 3.13 درصدی نسبت به سال 2019 بود. نرخ بیکاری عمان برای سال 2019، 1.84 درصد، افزایش 0.04 درصدی نسبت به سال 2018 بود.

در بلندمدت، طبق مدل‌های اقتصادسنجی، نرخ بیکاری عمان پیش‌بینی می‌شود که در سال 2022 حدود 3.20 درصد و در سال 2023 به 3.00 درصد برسد.

تابعیت عمان

زندگی در عمان

برای دریافت تابعیت، متقاضیان باید ثابت کنند که در این کشور سکونت دارند و کار می‌کنند (در حقیقت کاریابی مهم‌ترین رکن دریافت تابعیت است) و هیچ‌گونه پرونده قانونی علیه آن‌ها وجود نداشته است. همچنین برای اثبات عدم ابتلا به بیماری‌های واگیردار باید گواهی پزشکی ارائه دهند.

فرم ارزیابی

زندگی در عمان

جمعیت مهاجر در عمان حدود 47.3 درصد از کل جمعیت است. نرخ باسوادی در عمان 91.1 درصد است. تعطیلات آخر هفته عمان پنج‌شنبه و جمعه است. عمان کشوری بسیار آرام است. بر اساس شاخص جهانی تروریسم (GTI)، عمان و قطر تنها دو کشور عربی در خاورمیانه هستند که حملات تر

وریستی را تجربه نکرده‌اند. دانشگاه سلطان قابوس اولین دانشگاه عمان است. حدود 75 درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند.

کارمندان در عمان از حقوق معاف از مالیات برخوردار هستند. ماه رمضان و دیگر تعطیلات ویژه اسلامی در فرهنگ عمانی مهم است. بهترین زمان برای مسافرت به عمان، در فصل زمستان است. بزرگ‌ترین شهر عمان نیز پایتخت آن مسقط است.

محبوب‌ترین مناطق برای اقامت مهاجران در مسقط عبارتند از الموج، قروم، روستای دلفین‌ها و مدینه السلطان قابوس. تقریباً همه مهاجران در یک آپارتمان یا خانه‌ای به سبک ویلایی زندگی می‌کنند. فضای منزل‌ها در عمان بر خلاف مناطق مهاجرپذیر دیگری چون لندن، بسیار زیاد است.

تعدادی توسعه به سبک ترکیبی در سرتاسر مسقط وجود دارد که انواع مختلفی از اقامتگاه‌ها را معمولاً با استخرهای شنا، باشگاه‌های اجتماعی و سالن‌های ورزشی ارائه می‌دهد. اکثر ویلاها یا خانه‌های مستقل باغ خصوصی خود را خواهند داشت. مهم‌ترین چیزی که هنگام جستجوی محل اقامت در مسقط باید نسبت به آن ایمن بود، یک سیستم تهویه مطبوع خوب است. در اواسط تابستان، زمانی که دما به 50 درجه سانتی‌گراد یا 122 درجه فارنهایت افزایش می‌یابد، به‌شدت به آن نیاز خواهید داشت.

به‌عنوان بخشی از مذاکرات قراردادتان، ارزش این را دارد که با کارفرمای خود در مورد جابجایی و اسکان صحبت کنید. چرا که معمولاً کارفرمایان مسکن ارائه می‌دهند. با توجه به نیاز به ثبت کلیه اجاره‌نامه‌ها در شهرداری و وزارت مسکن، درصورتی‌که محل اقامت شما در قرارداد کاری شما گنجانده نشده است، توصیه می‌شود که با مشاور املاکی در میان بگذارید. در ازای هزینه‌ای اندک، آن‌ها اطمینان حاصل می‌کنند که تمام کارهای اداری درست است.

هزینه زندگی در عمان

اگر می‌خواهید سبک زندگی غربی داشته باشید، باید بگوییم که هزینه زندگی در مسقط پایتخت کشور عمان بسیار گران است. با این حال، حقوق کارگران ماهر مهاجر معمولاً هزینه‌های بالاتر زندگی را به عهده می‌گیرد

با توجه به اینکه تقریباً بسیاری ار مواد غذایی وارداتی هستند، میوه و سبزی در این کشور بسیار گران است.

به‌طورکلی این کشور گزینه مناسبی برای کسانی است که به دنبال امنیت و آرامش هستند.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی شرایط زندگی و کار در کشور عمان پرداختیم. در رابطه با نرخ بیکاری، حداقل دستمزد ، مشاغل موردنیاز و…. در کشور عمان صحبت کردیم. سعی کردیم از زوایای مختلف شرایط مهاجرت به عمان  را مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم که اطلاعات کاربردی و کاملی را در اختیارتان قرار داده باشیم.